Banner
 

 

One Act Festival Circuit 2016

One Act

ALL IRELAND ONE ACT FINALS 2016

MILL THEATRE DUNDRUM 2 – 4 DECEMBER

Congratulations to the 2016 winners in Dundrum, and to Balally Players Festival Committee for hosting a great weekend of drama. 

OPEN

1st Moat Club Naas Plaza Suite: A Visitor from Hollywood by Neil Simon

2nd Rasper Players Wexford Me & My Friend by Gillian Plowman

3rd Prosperous DS Kildare Bull by Mike Bartlett

 

CONFINED

1st Blue Hat Productions Cork Two by Jim Cartwright

2nd Coolgreany ADS Wexford The Quiet Land by Malachy McKenna

3rd Bailieboro DG Cavan The Sacred Heart’s Right Hand Man by Liz O’Hanlon

 

Best Performance OPEN: Sarah Gallagher as Muriel in Visitor from Hollywood (Moat Club)

Best Performance CONFINED: Sean Kelleher as Landlord in Two (Blue Hat)

DLI Scholarship: Sally Stevens - Director The Quiet Land (Coolgreany ADS)

Adjudicator’s Award: James Murphy as Tony in Bull (Prosperous DS)

Best Writing or Innovation Award Liz O’Hanlon for Sacred Heart’s Right Hand Man
(Bailieboro DG)

 

Moat Club

Moat Club, Naas - Winners of One Act Open Finals 2016

 

Blue Hat Productions, Blarney – Winners of One Act Confined Finals 2016

 

List of All-Ireland One Act Finals Festival Venues and Winners: 1969 – 2015

2015 – Town Hall Theatre, Galway – Tony Rushforth adjudicating
Open – Bradán Players Leixlip - Power Lunch by Alan Ball
Confined – Fr Mathew Players Tipperary – A Galway Girl by Geraldine Aron

2014 – Abbey Centre, Ballyshannon - Martin Maguire Adjudicating
Open – Kinnerton Players – The Seduction of Chaos by Kent R Brown
Confined – Compantas Lir – Nine by Jane Shepard

2013 - Roscommon Arts Centre - Geoffrey O’Keeffe Adjudicating
Open - Prosperous Dramatic Society - Lovely Head by Neil Labute
Confined - D.A.D.S. Dunmore - A Galway Girl by Geraldine Aron

2012 - St Michael's Hall, Ballyduff – Walker Ewart Adjudicating
Open - Prosperous Dramatic Society - Bobby Gould In Hell by David Mamet
Confined - Breffni Players - Scarecrow by Don Nigro.

2011 –Glor, Ennis – Anna Walker Adjudicating
Open – Kilmeen Drama Group – Disco Pigs by Enda Walsh.
Confined - Corofin Dramatic Society – What's For Pudding? by David Tristram.

2010 – Mill Theatre, Dundrum – Pat Brennan Adjudicating
Open – Bradán Players – A Number by Caryl Churchill
Confined – Shannonside Drama Group – Landscape by Harold Pinter

2009Backstage Theatre, Longford – Padraic McIntyre Adjudicating
Open – Bradan Players – The Quality of Boiled Water by Jason Milligan
Confined – Backstage Theatre Company – Small Box Pyschosis by Barry McKinley

2008Tubbercurry – Tony Rushforth Adjudicating
Open – Causeway Productions – Address Unknown by Taylor Kressman
Confined – Camross Drama Group – A Family Affair by Derek O’Gorman

2007St. Mary’s Theatre, Rossmore – Colin Dolley  Adjudicating
Open – Balally Players – Riders to the Sea by J. M. Synge
Confined – Cookstown Drama Group – Ruby of Elsinore by Bruce Kane

2006 –  The Patrician Theatre, Carrickmore – Tom Doherty Adjudicating
Open – Balally Players – Melody by Deirdre Kinahan
Confined – Malthouse Players – The Extraordinary Revelations of Orca the Goldfish by David Tristam 

2005Moat Theatre, Naas – Michael O’Hara Adjudicating
Open – Bradan Players – Small Box Pyschosis by Barry McKinley
Confined – Barrymore Drama Group – A Family Affair by Derek O’Gorman

2004Cornmill Theatre Carrigallen – Scott Marshall Adjudicating
Open – Ennis Players – The Dandy Dolls by George Fitzmaurice
Confined – Tullamore AD Society – Three More Sleepless Nights by Caryl Churchill

2003Glor Theatre, Ennis – Walker Ewart Adjudicating
Open – Crois Dearg Drama Group – After Magritte by Tom Stoppard
Confined – Baileborough Drama Group – The Henhouse by Tara Maria Lovett

2002Ramor Theatre, Virginia
Open – St. Patrick’s Dramatic Society, Dalkey – The Pushcart Peddlars by Murray Schisgall
Confined – Timeless Players - Virtual Reality by Alan Ayckbourn

2001Dunamaise Theatre, Portlaoise – Scott Marshall Adjudicating
Open – Estuary Players – Five Kinds of Silence by Sheelagh Stephenson
Confined – Ennis Players – Lone Star by James McClure

2000Siamsa Tire, Tralee – Pat Burke, Brid Mc Bride  and Michael Twomey Adjudicating
Open – Olivian Players – Never Swim Alone by Daniel Mc Ivor
Confined – Ballyshannon Drama Society – The Extraordinary Revelations of Orca the Goldfish by David Tristam

1999Watergate Theatre, Kilkenny – Patrick Sutton Adjudicating
Open – Moat Club, Naas – A Bench at the Edge by Luigi Jannuszi
Confined – City Limits – The Lords of Love by Eoin Colfer

1998Backstage Theatre, Longford – Irene Rostron Adjudicating
Open – Estuary Players – Chamber Music by Arthur Kopit
Confined – Carrig Players – PVT Wars by James McClure

1997Belltable Theatre Limerick – Michael Vernon Adjudicating
Open – Carlow Little Theatre – Tadhg O’Cathain and the Corpse by Douglas Hyde
Confined – Malthouse Players – What’s for Pudding by David Tristram

1996 – Abbey Centre, Ballyshannon – Patsy Croal Adjudicating
Open – Donegal Drama Circle – Donalbain by Soinbhe Lally
Confined – St. Patrick’s Dramatic Society, Dalkey – Say Something Happened by Alan Bennett

1995 – Watergate Theatre Kilkenny – Tommy McArdle Adjudicating
Open – Prosperous Dramatic Society – Faint Voices by John MacKenna
Confined – Trim Dramatic Society – The Donahue Sisters by Geraldine Aron

1994 – Everyman Palace Theatre, Cork – Betty Ann Norton Adjudicating
Open – Olivian Players – To by Jim Cartwright
Confined – Drumshanbo Community Players – Bedtime Story by Sean O’Casey

1993 – Ballinasloe – Scott  Marshall Adjudicating
Open – Terenure Players – Small Box Psychosis by Barry McKinley
Confined – Corofin Dramatic Society – Three’s A Crowd by Earl Derr Biggers and Christopher Morley

1992 – Belltable Arts Centre Limerick – Tom Doherty Adjudicating
Open – TBC
Confined – Insight Theatre – A Cut In The Rates by Alan Ayckbourn

1991 – Enniskillen – Russell Boyce Adjudicating
Open – Strand Players, Dublin – 27 Wagons Full of Cotton by Tennessee Williams
Confined – Camross Drama Group – Birthright by T. C. Murray

1990 – Malahide – Ron Whetton Adjudicating
Open – Bangor Drama Club – The Donahue Sisters by Geraldine Aron
Confined – Donegal Drama Circle, Rosencrantz and Guilderstern Are Dead by Tom Stoppard

1989 – Carrick-On-Shannon – Scott Marshall Adjudicating
Open – Moat Club, Naas – Stygian Cherubim by Pat Kinnevane
Confined – Kilmeen Drama Group – Bar and Ger by Geraldine Aron

1988 – Carlow – Betty Ann Norton Adjudicating
Open – Pegasus Drama Group, Headford – Death of Pilate
Confined – Ballyhaunis Drama Society – The Time of the Whitehorn
1987 – Mullingar – Hugh Lovegrove Adjudicating
Open – New Theatre Group, Kilkenny – Ritual for Dolls by George MacEwan Green
Confined – Mountmellick Pioneer Group – Professional Help

1986 – Carlow – Tom Doherty Adjudicating
Open – New Theatre  Group Kilkenny – The Interview by Octave Mirbeau
Confined – North West AIB Drama Group – The Late Arrival of the Incoming Aircraft by Hugh Leonard

1985 – Carrick On Shannon – Scott Marshall Adjudicating
Open – Granary Players Limerick – Gum and Goo by Howard Brenton
Confined – Ballymahon Drama Group, Conscience Stricken by Neil Fitton

1984 – Wexford – Ron Wheaton Adjudicating
Open – New Theatre Group Kilkenny – A Galway Girl by Geraldine Aron
Confined – Prosperous Drama Group – The Later Days Are Cold by Colman O’Shannon

1983 – Newcastle – Tommy McArdle Adjudicating
Open – Moat Club, Naas – A Phoenix Too Frequent by Christopher Fry
Confined – Cloonclare Players – Spreading The News by Lady Gregory

1982 – Carrick On Shannon – Scott Marshall Adjudicating
Open – Carlow Theatre Group – Croker/The Young Piper by William Butler Yeats
Confined  - Mullingar Theatre Group – The Lady Aoi by Yukio Mishima

1981 – Talbot Hotel, Wexford – Paul Hadfield Adjudicating
Open – Olivian Players – TBC
Confined – Headford Drama Group – TBC

1980 – One Act Finals Not Held – TBC

1979 – Moat Club Naas - Sam McCready Adjudicating
Open – Drumlin Players Cavan Riders To The Sea by John Millington Synge

1978
Open – Sligo  Drama Circle – The Cat and the Moon by William Butler Years
Rural – Kilcullen Drama Group – The Toothache by George Fitzmaurice

1977 – Barry Cassin Adjudicating
Open – Companions Drama Group – The Later Days are Cold by Colman O’Shannon
Rural – Kilcullen Drama Group – MeMcKenna by Don Shaw

1976 – Sam McCready Adjudicating
Open – Strand Players, Dublin – Fando and Liz by Fernando Arrabal
Rural – Kilcullen Drama Group – Bedtime Story by Sean O’Casey

1975 – Barry Cassin Adjudicating
Open – Olivian Players – The Dandy Dolls by George Fitzmaurice
Rural – Neal Players, County Mayo – Riders to the Sea by J. M. Synge

1974 – Dan Treston Adjudicating
Open – Scariff Drama Group – The Resurrection by George Watson
Rural – Kilcullen  Drama Group – The Workhouse Ward by Lady Gregory

1973 – Barry  Cassin Adjudicating
Open – Bangor  Drama Club – Rainbows is the Boys by Pauline McGonigle
Rural – Wayside Players, Wexford – The Bishop’s Candlesticks by Victor Hugo

1972 – Gerda Redlich Adjudicating
Open – Sligo Drama Circle – Pot of Broth by William Butler Yeats
Rural – Scariff Drama Group – Dreaming of the Bones by William Butler Yeats

1971 – Anthony Thomas Adjudicating
Open – Bangor Drama Club – Bedtime Story by Sean O’Casey
Rural – Camross  Drama Group – Spring by T. C. Murray

1970 – Dan Treston Adjudicating
Open – Armagh Theatre Group – Adam’s Children by Seamus Mallon
Rural – TBC

1969 – Graham Suter Adjudicating
Open – Sacred Heart College Cork – Children in Uniform by Christa Winsloe
Rural – Kilmeen Macra na Feirme – They Also Serve by Sandy Taylor

 

 
 
 
   
back to homepage The Arts Council of Ireland